uvod web.GIF
Sbor dobrovolných hasičů Ptení
* *

sdhpteni@seznam.cz

Starosta:Pavel Soldán tel.728832771 Velitel:Miroslav Peterka tel.773476217

POŠTA:SDH Ptení 231 798 43

<="">

 
 
 

Výjezdy JPO III

V sobotu 21. května 2011 byla v okolí Ptení silná bouře, doprovázená silnými blesky. Krátce po začátku bouře v 15:05 HOD byl naší jednotce vyhlášen požární poplach, podle předběžných informací se mělo jednat o požár zahradní boudy v Ptenském Dvorku. Naše jednotka vyjela s CAS 32 TATRA 148 (v počtu 1+3) a DA AVIA (v počtu1+5) k místu události. Po příjezdu na místo události byl průzkumem zjištěn požár zahradní boudy. Již před příjezdem naší jednotky byl požár uhašen ručními hasicími přístroji velitelem směny HZS OLK PS Konice mimo službu, synem starosty obce Ptení a dalšími místními spoluobčany. Díky jejich včasnému zásahu bylo zabráněno daleko větším škodám. Příčinou požáru byl blesk. Dále na místo události dorazily jednotka HSZ Konice s CAS 24 T815 a CAS 32 T815, JSDH Kostelec na Hané s CAS 16 PRAGA A DA AVIA a HZS OLK CPS Prostějov s CAS 32 T815. Dále na místo události dorazila také Policie ČR a vyšetřovatel HZS OLK.

Hodinu a půl po příjezdu naší jednotky ze zásahu u obce Žárovice jsme byli povoláni znovu k zásahu. V tu dobu v okolí Ptení foukal velmi silný vítr. V pátek 8. dubna 2011 v 1:00 byl naší jednotce vyhlášen požární poplach. Podle předběžných informací se mělo jednat o požár pily Javořice. Naše jednotka vyjela k události s CAS 32 TATRA 148 (v počtu 1+2) a DA AVIA (v počtu 1+4). Během cesty k zásahu bylo upřesněno, že se jedná o požár trávy.
Zhruba v 1:10 dorazila naše jednotka k místu události, průzkumem bylo zjištěno, že se jedná o požár travního porostu o rozloze 15 x 30 metrů a to v blízkosti vlakové vlečky v areálu pily Javořice. Částečně požár zasahoval i mimo areál směrem k železniční trati Ptení – Stražisko. K dohašování ohnisek požáru použila naše jednotka jeden  proud vody.
Již před příjezdem naší jednotky byl požár hašen a lokalizován pracovníkem ostrahy Pily – občanem Ptení, starostou obce Ptení a jeho synem, kteří požár zpozorovali ze svého domu. K hašení použili ruční hasicí přístroje. Díky jejich pohotovému jednání bylo zabráněno dalšímu rozšíření požáru na okolní budovu a na uskladněnou kulatinu.
Dále na místo události dorazily tyto složky IZS: JSDH Kostelec na Hané s CAS 25 ŠKODA 706, HZS OLK PS Konice s Cas 24 T 815, HZS OLK CPS Prostějov s CAS 24 SCANIA, vyšetřovatel HZS OLK a Policie ČR – policisté z obvodního oddělení Plumlov. Příčina požáru je v šetření, naše jednotka se vrátila zpět na základnu před 3. hodinou.

Šest jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů likvidovalo 7.4.2011 požár lesa u obce Žárovice. K požáru došlo ve vojenském prostoru. Vzhledem k velmi silnému větru hrozilo rychlé rozšíření požáru. Hasičský záchranný sbor přijal informaci o požáru ve 19:56 hodin ,naše jednotka měla vyhlášený poplach ve 20:50 hodin, operační středisko postupně k likvidaci vyslalo profesionální jednotku požární stanice v Prostějově s osádkou dvou cisternových vozidel a také dobrovolné jednotky Plumlov, Ptení, Kostelec na Hané a Vrahovice. K likvidaci požáru byla také vyslána vojenská hasičská jednotka z Vyškova. Celkově tak u požáru zasahovalo devět cisternových vozidel. Velmi složitá lokalizace požáru vlivem silného větru a následné rozhrabávání a prolévání vodou pokračuje i v současnosti. Požár se jednotkám podařilo lokalizovat krátce po půl desáté večer. Jednotky stále na místě zasahují. Cisterny jsou zásobovány kyvadlovou dopravou vody z rybníka v Plumlově. Při požáru byl využit osvětlovací balón pro bezpečnost hasičů při dohašovacích pracích ve složitém terénu. Rozloha požáru byla předběžně odhadnuta na rozloze 100x100m, výše škody rovněž předběžně ve výši 100tis korun.Návrat jednotky na základnu 23:20hodin. (zdroj:www.hzsol.cz )

Požár Bělecký Mlýn – 4. Března 2011

V pátek 4. března 2011 v 13:11 HOD nám byl vyhlášen první letošní požární poplach, podle předběžných informací se mělo jednat o požár trávy u Běleckého mlýna. Naše jednotka vyjela v 13:16 HOD s CAS 32 T 148 (v počtu 1+2) a DA AVIA (v počtu 1+7) k místu události.

V 13:27 HOD přijela naše jednotka na místo události, na místě události již zasahovali: jednotka HZS OLK PS Konice s CAS 24 T 815, jednotka HZS OLK PS Prostějov s CAS 32 T 815 a JSDH Kostelec na Hané s DA AVIA - tj. jednotky, kterým byl poplach vyhlášen již v 12:43 HOD. Po příjezdu naší jednotky na místo události bylo zjištěno, že hoří lesní hrabanka v prudkém svahu zhruba mezi Běleckým a Hluchovským Mlýnem.  Jednotky vzniklý požár již hasily a to pomocí dvou proudů vody.  Dále na místo události dorazily tyto složky IZS: - JSDH Přemyslovice s CAS 32 T 148, JSDH Kostelec na Hané s CAS 25 ŠKODA 706, vyšetřovatel HZS OLK s VEA MITSUBISHI a POLICIE ČR.  Část naší jednotky byla VZ vyslána pomáhat dalším jednotkám hasit požár pomocí jednoduchých hasebních prostředků (lopaty, kopáče). Dále naše TATRA doplnila vodu cisterně, která čerpala vodu k hašení lesa. Pravděpodobnou příčinou požáru byla zřejmě nedbalost dvou lesních dělníků. Tito pracovníci, kteří na místě pracovali, vzniklý požár ze začátku hasili, což se jim zřejmě nedařilo, a proto zavolali na pomoc hasiče. V 15:00 HOD se naše jednotka vrátila zpět na základnu.

 

▼          VÝJEZDY V ROCE 2010           ▼

V úterý 7.prosince v 16.22 nám byl vyhlášen II.stupeň požárního poplachu,jednalo se o požár stolárny v Plumlově.

K rozsáhlému požáru průmyslové budovy v Plumlově v úterý 7. prosince vyjíždělo šest jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Při požáru došlo ke zranění jedné osoby. Tísňová linka hasičského záchranného sboru obdržela informaci o požáru v objektu v Plumlově v 15:39. Z dílny která je součástí komplexu firem se valil hustý černý kouř. Operační středisko k likvidaci vyslalo z požární stanice v Prostějově dvě cisternová vozidla s osádkou a další dvě jednotky dobrovolných hasičů. Postupně k události byly povolány další jednotky. Jmenovitě společně s profesionální jednotkou dobrovolné jednotky Plumlov, Kostelec na Hané, Vrahovice, Prostějovičky a Ptení. Hasební práce byly z počátku komplikovány nemožností odpojení přívodu elektrického proudu. Jednotka musela vyčkat příjezdu pohotovostní služby energetiků. Velitel zásahu vzhledem k rozsahu požáru objektu povolal výškovou techniku a postupně další jednotky s cisternovými vozy pro zabezpečení vodou. Celkově zde bylo  nasazeno 8 cisternových vozidel. Při požáru došlo ke zranění osoby, kterou s popáleninami odvezla Zdravotnická záchranná služba. Hasičům se naštěstí podařilo zamezit rozšíření na druhou polovinu střechy, tedy na sousedící autoservis. Jednotky prováděly hasební práce z obou stran objektu a rovněž byla nasazena k hašení přivolaná výšková technika. Hasičům se podařilo požár lokalizovat během necelé hodiny, jednotky pokračovaly v likvidaci  požáru a rozebírání zbytků zasažené střechy. Krátce po půl jedenácté v noci se podařilo požár likvidovat a na místě zůstává z preventivních důvodů místní dobrovolná jednotka. Při požáru došlo k celkovému poškození nejen na objektu, ale i na vybavení, přivolaný vyšetřovatel příčin vzniku požáru na místě předběžně odhadnul škodu na 900tis korun, příčina vzniku požáru je v současnosti v šetření.   . video zde  (převzato z HZS OLK)

V pondělí 30.srpna v 17,02 hod. proběhlo taktické cvičení,jednalo se o simulovaný požár 1.patra obecního úřadu.Jednotky na místě:HZS Prostějiov,HZS Konice,JSDH Ptení,JSDH Kostelec na Hané.
21.8.2010 v 18:30 byl JSDH Ptení vyhlášen poplach,jednalo se o pád malého dvoumístného letadla u Ptení.Letadlo mělo závadu na motoru a snažilo se nouzově přistát na strništi,při tomto pokusu letadlo zavadilo o drát vysokého napětí,který poškodilo a zřítilo se na zem.Dvoučlenná posádka letounu vyvázla bez vážnějšího zranění.Na místě zásahu:JSDH Ptení Tatra 148 cas 32,JSDH Kostelec na Hané CAS 25 Škoda 706 RTHP, DA Avia A31,HZS Konice Cas 24 T 815 ,Policie ČR,Letecká záchranná služba a pracovníci společnosti E.On.

V pátek 5. března 2010 v 6:39 hod byl naší jednotce vyhlášen požární poplach, mělo se jednat o požár sklepa jednopatrové domu v obci Stražisko. Naše jednotka vyjela s CAS 32 T148 (1+3) a s DA AVIA (1+5) k místu události.V 6:54 hod dorazila naše jednotka na místo události. Na místě události již zasahovala jednotka HZS OLK PS Konice s CAS 24 T815 a CAS 32 T815, která vzniklý požár již hasila.  Po chvíli na místo události dorazila také jednotka HZS OLK PS Prostějov s CAS 24 SCANIA a vyšetřovatel HZS OLK s VA Toyota Rav4.Průzkumem byl zjištěn požár sklepa a zadýmení rodinného domu. Naši hasiči pomohli jednotkám HZS u přesunu nepohyblivé osoby z hořícího domu do bezpečí. Po půl hodině se naše jednotka vrátila zpět na základnu.                    Video zde.

 

V úterý 19. ledna 2010 v 13:11 byl naší jednotce vyhlášen první letošní poplach, nejdříve pomocí rotační sirény umístěné na budově obecního úřadu, posléze i pomocí SMS zpráv. Podle SMS zprávy se mělo jednat o požár sazí v komíně v RD ve Ptení, na určitém čísle popisném - členům jednotky na první pohled neznámém, po upřesnění bylo zjištěno, že se místo události nalézá v rodinném domě ve „žlebu“ (žleb mezi Ptením a Pohodlím) Hájenka. Naše jednotka vyjela s CAS 32 T148 k místu události a to v krátkém čase od nahlášení. Výjezd našeho prvního výjezdového vozidla CAS 32 T148 výrazně urychlilo stálé napojení tohoto auta na vzduchový kompresor, který naše jednotka zakoupila koncem loňského roku z dotace Olomouckého kraje. Po příjezdu na místo události byl průzkumem potvrzen požár sazí v komíně, následně byl požár uhašen RHP. Na místě zásahu byl také přítomen i zástupce zřizovatele naší JPO (starosta obce). Pravděpodobnou příčinou byl vadný stav komína, zřejmě z důvodu nepatřičné údržby komína.Po uhašení sazí bylo místo předáno majiteli a jednotky(Ptení,HZS Konice) se vrátily zpět na své základny.

▼Výjezdy v roce 2009 a starší.▼

Ve čtvrtek 6.srpna 2009 ve 21:58 byl jednotce SDH Ptení vyhlášen poplach,mělo se jednat o požár RD,komínu ve Stražisku.Naše jednotka vyjela k požáru s CAS 32 T148 a DA 12 AVIA,na místo dorazila současně s HZS PS Konice CAS 24 T 815 4x4,CAS 32 T 815 a SDH Stražisko DA 12 AVIA.
Děkujeme za návštěvu. Úvodní stránka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one